intelligentztest
Dzisiaj przetestowano: 154 osóbŁącznie: 154442 przebadanych

Z wysokim IQ przez dekady - najinteligentniejsi ludzie w dziejach ludzkości / 2018-04-05 08:26:00

Jednym z najbardziej demonizowanych testów, jakie może przejść człowiek, niewątpliwie jest test ilorazu inteligencji. Popularnie zwany testem IQ, w tej skrótowej formie stał się dla niektórych symbolem swoistego "odsiewania" osób stygmatyzowanych jako głupsze. Przeprowadzane w początkach wieku Narodowe Testy Inteligencji, emitowane w telewizji TVN, dla wielu zainteresowanych wiązały się częstokroć z wielkim stresem, przez który koniec końców odpuszczali - świadectwa takich decyzji po dziś dzień można odnaleźć na wielu internetowych forach, aktywnych już na przełomie lat 2003/04.

Abstrahując już jednak od niemal kompletnej irracjonalności tego lęku - test IQ wszak nie jest nieodwołalnym wyznacznikiem tego, jak prezentuje się nasza inteligencja, a raczej jak każdy inny wskaźnik ma charakter relatywny, warto jest się przyjrzeć osobom, które najprawdopodobniej z takim testem nie miałyby najmniejszego nawet problemu. Ludzkim inspiracjom, które na przestrzeni lat kreowały nasz świat, wywierając przy okazji znaczący wpływ na powiększanie potencjalnego ilorazu inteligencji wśród osób młodych (poprzez swoje publikacje, naukę, medialny wizerunek i popularyzację prowadzonych weń badań - możliwości jest de facto multum).

Ujmując zaś najprościej - najinteligentniejszym osobom na świecie, które mimo mocnego zakorzenienia się na kartach historii po dziś dzień mogą nas inspirować i ułatwiać uporanie się z przeciętnym testem inteligencji w czasach współczesnych.

Arystoteles
Cofając się do korzeni naszej cywilizacji nie sposób jest nie docenić kolosalnego wręcz wpływu greckich filozofów na jej kształt - nie tylko ówczesny, lecz także i teraźniejszy. W tym gronie jednym ze zdecydowanie wybijających się nazwisk jest właśnie Arystoteles. Niejednokrotnie stawiany w ramach swoistej "wielkiej trójcy" obok Platona i Sokratesa, ukształtował podstawy nauk przyrodniczych i logiki, w których to przedmiotach jego wpływy po dziś dzień intensywnie rezonują i stanowią bazę do nauczania kolejnych pokoleń. Przerastając inteligencją i dokonaniami swoją epokę, w pełni zasłużył nie tylko na wymienianie go jednym tchem wśród najwybitniejszych przedstawicieli swojego "zawodu", lecz i tak po prostu - najinteligentniejszych postaci w dziejach ludzkości.

Galileusz
Podobnie wielkie zasługi dla nauk może mieć kolejny z legendarnych już filozofów - choć tym razem ulokowany w słonecznej Italii. Galileusz, bo o nim mowa, wprowadził do powszechnego obiegu pojęcie doświadczenia, po dziś dzień stanowiącą swoisty fundament nauk przyrodniczych. Jego wpływy sięgają jednak znacznie dalej, niż tylko w obrębie kwestii niejako powiązanych z omawianym wcześniej Arystotelesem - to także twórca podstaw nowożytnej mechaniki i astrofizyki, odkrywca prawa ruchu wahadła oraz swobodnego spadania ciał. Do pewnego momentu w dziejach jednak nie to było przyczynkiem jego największej rozpoznawalności - w czasach inkwizycji został wyklęty przez Kościół i uznany za heretyka. Dopiero historia oraz rozwój nauk tak naprawdę przyznały mu rację oraz zasłużone miejsce w panteonie najinteligentniejszych.

Leonardo Da Vinci
Pozostając w obrębie Półwyspu Apenińskiego, najwyższy czas przejść do postaci nie tylko myślą, lecz i samym życiorysem definiującej sformułowanie "renesans" (Odrodzenie). Da Vinci to nie tylko po dziś dzień jeden z najbardziej wpływowych twórców kultury w dziejach kontynentu europejskiego, lecz zarazem (a wręcz przede wszystkim) postać niesamowicie wszechstronna. Malarstwo, rzeźbiarstwo, architektura, odkrycia geograficzne, filozofia, muzyka, piśmiennictwo - lista dziedzin, w których zaznaczył swój niebagatelny wpływ, wydaje się być niemal nieskończona i wciąż można dopisywać do niej kolejne elementy. Zważywszy na jednoczesną wysoką jakość jego dokonań, nie sposób polemizować z faktem, że mamy do czynienia z osobą definiującą swoją epokę - dla takich zaś zawsze jest miejsce w nieformalnym panteonie najinteligentniejszych oraz najwybitniejszych postaci w dziejach. W dodatku jest to miejsce z kategorii honorowych.

Isaac Newton
Kolejnym przedstawicielem kategorii interdyscyplinarnych w tym nieformalnym rankingu jest jedna z tych postaci, które najprościej jest mimo wszystko utożsamić z jednym, konkretnym odkryciem. Prawo powszechnego ciążenia zmieniło nasze postrzeganie świata na tyle gruntownie, by przesłonić resztę osiągnięć Newtona - jeden moment pod jabłonią, anegdotyczne spadające jabłko oraz inspiracja do badań w tym temacie stała się jego swoistym klejnotem w koronie.

Nie sposób jest jednak zupełnie pominąć jego pozostałych osiągnięć, które mimo mniejszego stopnia "medialności" niejednokrotnie potrafiły mieć porównywalny wpływ na kształt naszego świata. Isaac Newton to także pierwsze wyjaśnienia precesji osi Ziemi i pływów morza, a także kontynuowane po dziś dzień badania nad ciepłem. Był fizykiem, matematykiem, astronomem i filozofem, tworząc absolutne podstawy fizyki klasycznej, a także przedstawiając ich zastosowanie w mechanice i astronomii. Po dziś dzień korzystamy obficie z jego dokonań na każdym z mnóstwa pól badawczych, których się imał - niewątpliwie więc warto jest o tej postaci wspomnieć w obrębie tych wyliczeń. W dodatku wspomnieć dość obszernie.

Wolfgang Amadeusz Mozart
Jedna z tych postaci na kartach historii, do których w największym stopniu pasować może sformułowanie "geniusz" - potwierdzał jego zasadność już w bardzo młodym wieku, komponując pierwsze utwory w okolicach piątego roku życia. Tytan pracy i postać fundamentalna dla muzyki klasycznej na swoje nieszczęście jednak wyprzedziła swoją epokę - pełnię docenienia jako jeden z wiedeńskich klasyków (obok Haydna oraz Beethovena) uzyskał de facto dopiero z czasem. Skala talentu, a także jego wczesne ujawnienie światu stanowią jednak najlepsze dowody na to, że historia ponownie miała rację, weryfikując kompozytora z Salzburga ze wszech miar pozytywnie oraz przyznając mu zasłużone miejsce wśród najinteligentniejszych, najzdolniejszych osób w historii świata.

Albert Einstein
Jeden z najbardziej oczywistych wyborów w każdym rankingu najinteligentniejszych osób w historii świata zasłużył sobie na to miano w zupełności. Zaświadczać o tym może nie tylko otrzymana weń Nagroda Nobla, lecz przede wszystkim fundamentalny charakter odkrytej przez niego teorii względności, po dziś dzień stanowiącej postawy współczesnej fizyki. Do Einsteina odwołują się de facto wszystkie podręczniki jako postaci, która zmieniła sposób myślenia w naukach przyrodniczych oraz fizyce, rozpętując jedną z największych i najbardziej spektakularnych naukowych rewolucji w historii świata. To jednostka, którą możemy rozpatrywać nie tylko w kategoriach naukowych czy kulturalnych, lecz także i historycznych - co samo w sobie stanowi najlepszą podstawę do umieszczania go w tym zaszczytnym gronie jako jedną z ważniejszych pozycji.

Nikola Tesla
Jeśli wspomniany wyżej Leonardo Da Vinci zdefiniował niejako pojęcie renesansu w nauce i kulturze, w wypadku Tesli mówić można o definiowaniu pojęcia "wynalazku" - tak w kategorii formalnej, jak i historycznej. Mając na koncie ponad trzysta patentów, w większości stanowiących urządzenia rewolucyjne jak na ówczesne czasy (w tym silnik elektryczny, bateria, radio, elektrownia wodna), ukształtował znany nam świat na skalę nieporównywalną w zasadzie z żadną inną jednostką, dostępną na kartach historii ludzkości. To jemu właśnie w największym stopniu dziękować mogliby wszyscy współcześni technomaniacy - w tym i my, umieszczając go na zaszczytnej pozycji w tym tekście.

Garri Kasparov
Jak potężną jednostką trzeba być, by stać się powszechnie cenionym szachistą? Ta stosunkowo mało medialna dyscyplina dzięki działalności Kasparova przez pewien moment znajdowała się u szczytu popularności. Rozgrywane zwycięskie pojedynki z komputerem nie tylko dawały ludzkości wiarę we własne możliwości, lecz także stanowiły jeden z największych dowodów na ponadprzeciętną inteligencje samego Garri'ego. W dalszej kolejności przytaczać można chociażby fakt, że został on szachowym mistrzem świata już w wieku 22 lat oraz - co cofa nas niejako do wstępu całego tekstu - niesamowicie wręcz wysoki iloraz inteligencji. Współczynnik IQ na poziomie 190 punktów po dziś dzień lokuje go wśród najinteligentniejszych żyjących osób - a zarazem daje nam podstawę do umieszczenia go w tym zestawieniu.

Stephen Hawking
Przechodząc więc już w pełni do czasów teraźniejszych, nie sposób jest nie nadmienić o jednym z najwybitniejszych współczesnych umysłów, który mimo zmieniającej mu z roku na rok życie choroby nie pozwolił sobie na zupełne wycofanie się z życia publicznego - wręcz przeciwnie, dodatkowo takie działania zintensyfikował.

Zmarły niedawno brytyjski fizyk stał się bodaj najlepiej rozpoznawalnym naukowcem czasów współczesnych. Nie sposób jednak "zamknąć" go wyłącznie w ramach znakomitego medialnego wizerunku. Miał wszak na to konkretne naukowe podstawy. Jego badania rzuciły nowe światło na to, jak postrzegamy na pozór przerażające zjawisko czarnych dziur, zaś publikacje umożliwiły dotarcie z tym przekazem do rzeszy osób. Wydana własnym sumptem "Krótka historia czasu" od momentu pojawienia się na rynku (1988 r.) zdążyła się stać ogólnoświatowym bestsellerem. Rekordowa obecność na liście sprzedaży przez 237 tygodni najbardziej imponujące osiągnięcie Hawkinga na niwie popularyzacji nowoczesnych osiągnięć naukowych, lecz w żadnym wypadku nie jedyne - na ich wymienianie jednak trzeba byłoby prawdopodobnie poświęcić wręcz osobny tekst.

Co ciekawe, sam Hawking odnosił się do kwestii ilorazu inteligencji tak swojego, jak i innych w tonie dość krytycznym, stwierdzając że szczycą się tym wyłącznie osoby zakompleksione. Ten swoisty ukłon w stronę osób przepełnionych lękiem przed testami IQ, wspomnianych we wstępie, ma z pewnością swoje podstawy. Nie przekreśla on jednak konieczności i chęci zerkania w kierunku tych najinteligentniejszych postaci w historii - krótka przebieżka po ich życiorysach uświadamia najlepiej, jak wiele im po dziś dzień zawdzięczamy.
Strona Główna | Rozpocznij test IQ | Ciekawostki IQ | Statystyki | TOP100 | O nas | Regulamin | Kontakt